Back to Dream Bikes
Trek Sub Atomic (1996)
$575.00
1996 Trek Sub Atomic – This bike has SOLD!
This doesn’t appear to have been ridden much. The original tires still have the nipples in place! I simply went through and cleaned it up a bit. It’s in decent shape as you can see in the photos and pretty much all original except the seat and chain. The bearings were all cleaned and re-greased as well. I did replace the main decals but the coloring is not 100% correct on them but that’s all that is currently offered.
.
.
Out of stock
SKU: Trek-96
Category: Dream Bikes
Related products

Race Inc RA20-R – Blue (2022)
2022 Race Inc 20" BMX Bike with Blue Anodized Components
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2710,2711,2714,2712,2713"]
| Frame | Race Inc RA20-R |
| Fork | Race Inc |
| Headset 1 1/8 | Tange DX 4 |
| Stem | SE Racing |
| Handle Bars | Race Inc |
| Grips | AME |
| Cranks | Alloy 3 Piece |
| Sprocket | Alloy 3 Piece |
| B.B. | YST Seal Bearing |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Box 3 - Blue |
| Brake Pads | Box 3 - Blue |
| Brake Cable | Box 3 - Blue |
| Seat | Dominator |
| Seat Clamp | SE Racing |
| Seat Post | Fluted |
| Wheels | SE Racing |
| Freewheel | Box 2 |
| Tires | Comp II's |
| Tubes | Race Inc |
| Chain | Box Two “Nickel” |
| Valve Caps | Blue Alloy |
| Pad Set | Race Inc |

Skyway T/A-20 – Candy Chrome Blue (2022)
This build is based off of the Candy Chrome Blue Skyway Frames that Planet BMX released. These are Beautiful Frames and very hard to get!! We then installed some really Trick Parts on it including Redline Flight Cranks, Graphite Skyway Tuff Wheels and 60th Anniversary Skyway Pedals! This one has sold but we have another one "in the works". Call if interested.
This Bike has SOLD. If this bike is of interest to you we may be able to build one for you. (Depending on current inventory)
.
.
.
[gallery ids="2734,2735,2736,2737,2738,2739"]
| Frame | Skyway T/A Pro XL - Candy Chrome Blue |
| Fork | Skyway T/A Pro - Candy Chrome Blue |
| Headset 1 1/8 | HARO Sealed Bearings |
| Stem | HARO Lineage - 52mm |
| Handle Bars | HARO |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks 175mm |
| Sprocket | Neptune 44th |
| B.B.– Euro | MCS |
| Pedals | Skyway 60th Anniversary |
| Brakes | Box 3 Pro |
| Brake Pads | Kool Stop |
| Brake Cable | Box 3 |
| Seat | MCS “Expert” (Black N Blue) |
| Seat Clamp | HARO Baseline |
| Seat Post | MCS 350mm |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Haro – Chrome |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Black |
| Axle Washers | SE Racing |
| Valve Caps | Box Alloy Blue Anodized |
| Headset Top Cap | FSA |
| Pad Set | Skyway |

PK Ripper – Red & Black (2021)
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition PK Ripper Looptail. We then chose to add Black & Silver Components in place of the Stock Yellow Components.
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="3035,3034,3033,3032,3031,3030,3029"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset | SE Racing - Silver |
| Stem | SE Racing - Black |
| Handle Bars | SE Racing - Black |
| Grips | AME |
| Donuts | SE Racing |
| Cranks | SE Racing 180mm |
| Sprocket | SE Racing 44th |
| B.B. | SE Racing Sealed Bearings |
| Pedals | Haro Fusion (Alloy) |
| Brakes | Tektro |
| Brake Pads | Tektro |
| Brake Cable | Tektro |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing – Retro Donut |
| Seat Post | SE Racing – Fluted |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels |
| Hubs | Sealed Bearings |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC |
| Chain Tensioners | SE Racing - Black Anodized |
| Valve Caps | Red Alloy |
| Pad Set | SE Racing |
| Sticker Set | Black PK Ripper |

PK Ripper – Black & Red (2021)
2021 PK Ripper Looptail - Custom - Black with Red Anodized parts. (as with any of our bikes we can swap parts if desired) We've kept the cost of this build for our customers that are looking to get into a new bike for less money. Keep in mind the modern day PK Rippers have a longer top tube length (20") making them a bit easier to ride vs the Old School versions!
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2929,2930,2931,2932,2933,2934"]
| Frame | 2021 PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset | SE Racing |
| Stem | SE Racing |
| Handle Bars | SE Racing |
| Grips | SE Racing Cult |
| Cranks | SE Racing 180mm |
| Sprocket | SE Racing 44th |
| B.B. | SE Racing Sealed Bearings |
| Pedals | SE Racing Bear Trap Style |
| Brakes | Tektro |
| Brake Pads | Tektro |
| Brake Cable | Tektro |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing – Retro Donut |
| Seat Post | SE Racing – Fluted |
| Wheels | Race Inc – Seal Bearing Hubs |
| Tires | Tioga Comp III's |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC |
| Valve Caps | Black Dice Caps |
| Sticker Set | Black PK Ripper |










