Back to Dream Bikes
PK Ripper – Red & Black (2021)
$1,395.00
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition PK Ripper Looptail. We then chose to add Black & Silver Components in place of the Stock Yellow Components.
This Bike has SOLD!
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset | SE Racing – Silver |
| Stem | SE Racing – Black |
| Handle Bars | SE Racing – Black |
| Grips | AME |
| Donuts | SE Racing |
| Cranks | SE Racing 180mm |
| Sprocket | SE Racing 44th |
| B.B. | SE Racing Sealed Bearings |
| Pedals | Haro Fusion (Alloy) |
| Brakes | Tektro |
| Brake Pads | Tektro |
| Brake Cable | Tektro |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing – Retro Donut |
| Seat Post | SE Racing – Fluted |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels |
| Hubs | Sealed Bearings |
| Tires | Tioga Comp II’s |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC |
| Chain Tensioners | SE Racing – Black Anodized |
| Valve Caps | Red Alloy |
| Pad Set | SE Racing |
| Sticker Set | Black PK Ripper |
.
.
.
Out of stock
SKU: PK-Red-Blk
Category: Dream Bikes
Related products

Skyway 60th Anniversary (2023)
Skyway 60th Anniversary Collectors Frame Set
This Bike is ready to go but does have some options! Our Frame set arrived in September (2023) and is # 148 out of 300. This bike currently features Spoked Wheels however I also have a set of the 60th Anniversary Skyway Graphite Tuff Wheels set aside for it along with a pair of Bullseye / Skyway Pedals. (Both of these are options) It also features a very rare set of 50th Anniversary "Redline by Kastan" Flight Cranks, Sprocket and Techmatic Bottom Bracket Set. If this is a bike you're interested in give me a call and we can discuss what options you prefer. The current price is for the Spoked Wheels and MKS Graphite Pedals.| Frame | Skyway Gold Plated – 60th Anniversary |
| Fork | Skyway Gold Plated – 60th Anniversary |
| Handle Bars | Skyway Gold Plated – 60th Anniversary |
| Stem | Pro Neck |
| Headset | Tange MX320 |
| Grips | AME |
| Cranks | Redline 50th Anniversary 175mm |
| Sprocket | Redline 50th Anniversary 44th |
| B.B. | Redline 50th Anniversary Techmatic |
| Pedals | MKS Graphite |
| Pedals | Skyway Bear Traps made by Bullseye! (Option) |
| Brakes | Dia Compe MX 1000 |
| Brake Pads | Dia Compe |
| Brake Cables | Alligator Stainless Cable |
| Brake Lever | Dia Compe |
| Seat | Dominator |
| Seat Clamp | Dia Compe |
| Seat Post | 7/8” Aluminum – Gold Anodized |
| Wheels | SE Racing w/ Sealed Bearing Hubs |
| Wheels | 60th Anniversary Graphite Tuff Wheels (Option) |
| Tires | Comp II's |
| Tubes | GURU |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Izumi – Gold |
| Valve Caps | Punisher Gold Alloy |

Haro Master – 40th Anniversary Model (2022)
2022 40th Anniversary Haro Master!
I swapped out a few parts to help this resemble Bob's bike a bit more but I kept all the original parts in there original packaging for the future owner! First I swapped out the Spoke Wheels for the Legendary Skyway Graphite Mags! The original wheels are safely stored for the future owner. I also swapped out the Seat & Seat Post for a Blue Seat which is what you'll see in most of the 80's photos of Bob's bike. Again the stock seat & post were never unwrapped or installed. I also ordered some Blue over Green AME Unitron Grips which will match the bike much better than the Red/Yellow Oakley's. (Not installed during the photo shoot) The last little detail is the Blue Headset Spacer. These were shown on the YouTube video but never made it into production. I ordered a complete Haro Headset just to get the spacer and I believe it looks better as it matches the Blue Seat Post Clamp! All of the original parts will be included in the sale. . . I kept ALL of the original packing material and took good photos of where everything goes in the event it does sell someday. If you're interested in this bike you can contact me if you have any questions! Just to confirm, You will receive the bike as photographed AND all of the original components at this price!! . .| Frame | Haro Master – 40th Anniversary |
| Fork | Haro |
| Headset | Haro – Ordered a Blue one for the Spacer! |
| Stem | Haro |
| Handle Bars | Haro |
| Grips | Oakley / AME Unitron (Blue over Green) |
| Donuts | N/A |
| Cranks | Haro Group 1 |
| Sprocket | Haro Team Disc - 28th |
| B.B. | Haro |
| Pedals | Haro Fusion |
| Brakes | Dia Compe AD 996's |
| Brake Pads | Dia Compe OPC 12 |
| Brake Cables | Dia Compe |
| Brake Levers | Dia Compe Tech 77 |
| Seat | Haro / Dominator |
| Seat Clamp | Dia Compe |
| Seat Post | Haro / Chrome |
| Wheels | Graphite Tuff Wheels |
| Tires | Haro HP |
| Tubes | Haro |
| Cassette | Skyway |
| Chain | Stock Half Link |
| Chain Tensioners | Haro Built into the Fame |
| Axle Pegs | Haro |
| Valve Caps | Stock |
| Detangler | Stock |
| Gyro Plate | Stock |

PK Ripper – Polished (2015)
This bike started life as a (NOS) 2015 PK Ripper Frame Set. We then chose to add Blue Components. Some key components on this one are 3 Piece SE Cranks & Sealed Bearing SE Wheels.
This Bike has Sold!
.
.
.
[gallery ids="3427,3428,3429,3430,3431,3432"]
| Frame | 2015 "Polished" PK Ripper Looptail |
| Fork | Landing Gear |
| Headset 1 1/8 | SE Racing - Blue Anodized |
| Stem | SE Racing - Silver 55mm |
| Handle Bars | SE Racing |
| Grips | AME – Blue |
| Stem Bolts | Shadow Hollow Bolt Kit (Blue) |
| Cranks | SE Racing 180mm |
| Sprocket | SE Racing Spider / Pork Chop Chain Ring |
| B.B. | SE Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Tektro |
| Brake Pads | ProMax |
| Brake Cable | MCS Lightning |
| Brake Lever | Tektro |
| Seat | SE Racing – Blitz |
| Seat Clamp | SE Racing – Silver |
| Seat Post | Blue / Silver Fluted |
| Wheels | SE Racing – Sealed Bearing |
| Tires | Blue Snake Belly |
| Tubes | BMX Guru |
| Freewheel | Basic 16th |
| Chain | KMS S1 |
| Chain Tensioners | Optional |
| Axle Nuts | MCS – Blue Anodized |
| Valve Caps | Box One – Blue Anodized |
| Sticker Set | P.K. Ripper – Blue |
| Pad Set | SE Racing |

Skyway T/A-20 – Candy Chrome Red – Black Mags (2022)
This build is based off of the Candy Chrome Red Skyway Frames that Planet BMX released. These are Beautiful Frames and very hard to get!! We then installed some really Trick Parts on it including Redline Flight Cranks, Graphite Skyway Tuff Wheels and a Box Brake Lever!
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2728,2729,2730,2731,2732,2733"]
| Frame | Skyway T/A Pro XL - Candy Chrome Red |
| Fork | Skyway T/A Pro - Candy Chrome Red |
| Headset | HARO Sealed Bearings |
| Stem | SE Racing Narler |
| Handle Bars | HARO Cro Moly |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks |
| Sprocket | Neptune 43th |
| B.B.– Euro | MCS |
| Pedals | Wellgo Bear Traps |
| Brakes | Pro Max 108mm V Brakes / Box Lever |
| Brake Pads | Kool Stop |
| Brake Cable | Pro Max |
| Seat | MCS “Expert” (Black N Red) |
| Seat Clamp | HARO Baseline |
| Seat Post | MCS 350mm |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Haro – Chrome |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Red |
| Axle Washers | SE Racing |
| Valve Caps | Insight Red Anodized Aluminum |
| Headset Top Cap | FSA |
| Pad Set | Skyway |







