Back to Dream Bikes
Race Inc RA20-R – Red (2022)
$775.00
This bike started life as a 2022 RA20-R. We then chose to swap out some key Components giving the bike a bit more attitude but keeping the price down!
UPDATE: This Bike has SOLD!
| Frame | Race Inc RA20-R |
| Fork | Race Inc |
| Headset 1 1/8 | Race Inc |
| Stem | Race Inc |
| Handle Bars | Race Inc |
| Grips | AME |
| Cranks | SE Racing 3 Piece Cro Moly |
| Sprocket | Race Inc |
| B.B. | MCS Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Box 3 – Red |
| Brake Pads | Box 3 – Red |
| Brake Cable | Box 3 – Red |
| Seat | Race Inc Padded |
| Seat Clamp | SE Racing |
| Seat Post | Race Inc |
| Wheels | Race Inc |
| Freewheel | Box 2 |
| Tires | Comp II’s |
| Tubes | Race Inc |
| Chain | Box Two “Nickel” |
| Valve Caps | Red Alloy |
| Pad Set | Race Inc |
.
.
.
Out of stock
SKU: RA20-Red
Category: Dream Bikes
Related products

PK Ripper – Red & Black (2021)
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition PK Ripper Looptail. We then chose to add Black & Silver Components in place of the Stock Yellow Components.
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="3035,3034,3033,3032,3031,3030,3029"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset | SE Racing - Silver |
| Stem | SE Racing - Black |
| Handle Bars | SE Racing - Black |
| Grips | AME |
| Donuts | SE Racing |
| Cranks | SE Racing 180mm |
| Sprocket | SE Racing 44th |
| B.B. | SE Racing Sealed Bearings |
| Pedals | Haro Fusion (Alloy) |
| Brakes | Tektro |
| Brake Pads | Tektro |
| Brake Cable | Tektro |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing – Retro Donut |
| Seat Post | SE Racing – Fluted |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels |
| Hubs | Sealed Bearings |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC |
| Chain Tensioners | SE Racing - Black Anodized |
| Valve Caps | Red Alloy |
| Pad Set | SE Racing |
| Sticker Set | Black PK Ripper |

PK Ripper – Vans “Euro” Edition – Frame # 500! (2021)
Vans PK Ripper - Frame # 500
This is a European Version of the Vans Limited Edition. (Only 250 made for the US market and 250 for the Euro market) 500 Total. Frame # 500. (See Photo below of the Serial Number) It comes with Front Brakes also! (Included but not currently installed) The Front Brake was part of the Euro package, not available on the U.S. models!This Bike Has Sold!
This Bike is Brand New and has never been ridden. It's been assembled for photos but will be packaged BETTER than it was from the factory for shipping to the next owner!| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear / Cro Moly |
| Headset | SE Racing - Red Anodized |
| Stem | SE Racing - Black Anodized 55mm |
| Handle Bars | SE Racing Power Wing |
| Grips | Vans Cult Grips - Waffle Sole Pattern |
| Cranks | SE Racing TSC 180mm |
| Sprocket | SE Racing 44th |
| B.B. | SE 19mm Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Tektro C-310 |
| Brake Pads | Tektro |
| Brake Cable | Tektro "Slick Cable" |
| Brake Lever | Tektro 316A 2 Finger |
| Seat | Kashimax |
| Seat Clamp | SE Racing – Red Anodized |
| Seat Post | SE Racing - Micro Adjust - Alloy |
| Wheels | SE Racing - Mohawk Hubs |
| Tires | Vans Cult Tread |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | SE Racing 16th |
| Chain | KMC Z6 |
| Axle Nuts | Stock |
| Valve Caps | Factory Dice Caps |
| Pad Set | Vans Checkerboard Edition |
| Frame Number | 500 |

Haro Master – 40th Anniversary Model (2022)
2022 40th Anniversary Haro Master!
I swapped out a few parts to help this resemble Bob's bike a bit more but I kept all the original parts in there original packaging for the future owner! First I swapped out the Spoke Wheels for the Legendary Skyway Graphite Mags! The original wheels are safely stored for the future owner. I also swapped out the Seat & Seat Post for a Blue Seat which is what you'll see in most of the 80's photos of Bob's bike. Again the stock seat & post were never unwrapped or installed. I also ordered some Blue over Green AME Unitron Grips which will match the bike much better than the Red/Yellow Oakley's. (Not installed during the photo shoot) The last little detail is the Blue Headset Spacer. These were shown on the YouTube video but never made it into production. I ordered a complete Haro Headset just to get the spacer and I believe it looks better as it matches the Blue Seat Post Clamp! All of the original parts will be included in the sale. . . I kept ALL of the original packing material and took good photos of where everything goes in the event it does sell someday. If you're interested in this bike you can contact me if you have any questions! Just to confirm, You will receive the bike as photographed AND all of the original components at this price!! . .| Frame | Haro Master – 40th Anniversary |
| Fork | Haro |
| Headset | Haro – Ordered a Blue one for the Spacer! |
| Stem | Haro |
| Handle Bars | Haro |
| Grips | Oakley / AME Unitron (Blue over Green) |
| Donuts | N/A |
| Cranks | Haro Group 1 |
| Sprocket | Haro Team Disc - 28th |
| B.B. | Haro |
| Pedals | Haro Fusion |
| Brakes | Dia Compe AD 996's |
| Brake Pads | Dia Compe OPC 12 |
| Brake Cables | Dia Compe |
| Brake Levers | Dia Compe Tech 77 |
| Seat | Haro / Dominator |
| Seat Clamp | Dia Compe |
| Seat Post | Haro / Chrome |
| Wheels | Graphite Tuff Wheels |
| Tires | Haro HP |
| Tubes | Haro |
| Cassette | Skyway |
| Chain | Stock Half Link |
| Chain Tensioners | Haro Built into the Fame |
| Axle Pegs | Haro |
| Valve Caps | Stock |
| Detangler | Stock |
| Gyro Plate | Stock |

Race Inc RA20-R – Purple (2022)
This is a 2022 Race Inc RA20-R that we customized with Anodized Purple Parts. Some other features include Dia Compe Brakes, Sealed Bearing Wheels & SE Racing Crank Arms.
Note: This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2878,2879,2880,2881,2882,2883,2884,2885"]
| Frame | Race Inc RA20-R |
| Fork | Race Inc |
| Headset 1 1/8 | Tange DX 4 |
| Stem | SE Racing "Narler" - Anodized Purple |
| Handle Bars | Race Inc |
| Grips | AME - Purple |
| Cranks | SE Racing |
| Sprocket | Neptune - Anodized Purple |
| B.B. | Odyssey Sealed Bearing |
| Pedals | Bear Trap |
| Brakes | Dia Compe - Purple |
| Brake Pads | Dia Compe |
| Brake Cable | Dia Compe |
| Seat | Kashimax Style - Purple |
| Seat Clamp | SE Racing - Anodized Purple |
| Seat Post | Fluted |
| Wheels | SE Racing - Sealed Bearing Mowhawk Hubs |
| Freewheel | Box 2 |
| Tires | Comp III’s |
| Tubes | Race Inc |
| Chain | Box Two “Nickel” |
| Valve Caps | Purple Dice |
| Pad Set | Optional |






