Back to Dream Bikes
Trek Sub Atomic (1996)
$575.00
1996 Trek Sub Atomic – This bike has SOLD!
This doesn’t appear to have been ridden much. The original tires still have the nipples in place! I simply went through and cleaned it up a bit. It’s in decent shape as you can see in the photos and pretty much all original except the seat and chain. The bearings were all cleaned and re-greased as well. I did replace the main decals but the coloring is not 100% correct on them but that’s all that is currently offered.
.
.
Out of stock
SKU: Trek-96
Category: Dream Bikes
Related products

PK Ripper – Black & Blue (2021)
This bike was a 2021 "Vans" PK Ripper that we added some high end components to such as Redline Flight Cranks and Cook Brothers Brakes!
This Bike has SOLD! I do have another one in the works that is similar but has darker decals (Dark Blue) Give me a call if interested!
.
.
.
[gallery ids="2805,2806,2807,2808,2809,2810"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset 1 1/8 | Cook Brothers |
| Stem 1 /18” | Pro Max Impact |
| Handle Bars | Race Inc |
| Grips | AME Unitron |
| Donuts | SE Racing |
| Cranks | Redline Flight Cranks 175mm - Chrome |
| Sprocket | Neptune 43 tooth – Blue |
| B.B. | SE Sealed Bearings |
| Pedals | MKS Graphite |
| Brakes | Cook Brothers |
| Brake Pads | Cook Brothers |
| Brake Cable | MCS Lightning |
| Brake Lever | Cook Brothers |
| Seat | MCS |
| Seat Clamp | SE Racing – Blue Anodized |
| Seat Post | Blue / Silver Fluted |
| Wheels | Ryno Lite Rims / TNT Hubs |
| Tires | SE Racing Vee Rubber Cub 2.0” |
| Tubes | BMX Guru |
| Freewheel | Ride Out Supply |
| Chain | Izumi – Chrome |
| Chain Tensioners | Optional |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Blue Anodized |
| Valve Caps | Box One – Blue Anodized |
| Sticker Set | P.K. Ripper – Blue |
| Powder Coat | Frame / Fork |

Race Inc RA20-R – Red (2022)
This bike started life as a 2022 RA20-R. We then chose to swap out some key Components giving the bike a bit more attitude but keeping the price down!
UPDATE: This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2761,2762,2763,2764,2765,2766"]
| Frame | Race Inc RA20-R |
| Fork | Race Inc |
| Headset 1 1/8 | Race Inc |
| Stem | Race Inc |
| Handle Bars | Race Inc |
| Grips | AME |
| Cranks | SE Racing 3 Piece Cro Moly |
| Sprocket | Race Inc |
| B.B. | MCS Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Box 3 – Red |
| Brake Pads | Box 3 – Red |
| Brake Cable | Box 3 – Red |
| Seat | Race Inc Padded |
| Seat Clamp | SE Racing |
| Seat Post | Race Inc |
| Wheels | Race Inc |
| Freewheel | Box 2 |
| Tires | Comp II’s |
| Tubes | Race Inc |
| Chain | Box Two “Nickel” |
| Valve Caps | Red Alloy |
| Pad Set | Race Inc |

Redline by Kastan RL 20 II (2023)
This Kit has SOLD!
Cali Red Frame Set - Serial # 016
Frame, Fork, Handlebars and Number Plate have arrived!!
.
.
Sale!
.
.
.
[gallery ids="4129,4136,4130,4131,4132,4133,4134,4135,4137,4138,4139,4140"]
.
$1,900.00 Original price was: $1,900.00.$1,600.00Current price is: $1,600.00.
Read more

Redline Proline “Pro Model” (1997)
1997 Redline Proline
This Bike started as a used 1997 Frame that I purchased off of E-Bay. These were only offered as a "Catalog Frame" meaning you couldn't get this Frame as a complete bike. This was Redlines best Frame for 1997 and utilized 6061-T6 Aluminum vs. the cheaper 7005 tubing that was used in the complete bikes! I wet sanded the frame and polished it to look like new again. A host of high end parts were added to finish off the build . . . Redline Flight Cranks, Redline Sprocket, Profile Stem & Box Brakes to name a few. All of the parts are brand new, the frame is a 97 Pro Model and as mentioned it is “used” and does have some scuffs/scratches that didn’t polish out. Overall it looks great but I do want to stress it is a used 1997 Frame! .This Bike has SOLD!
.| Frame | 1997 Redline Proline Frame |
| Fork | Factory Redline Forks |
| Handle Bars | Shadow Conspiracy Vultus SG |
| Stem | Profile 48mm |
| Headset | SE Racing |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks 175mm |
| Sprocket | Redline Flight Sprocket |
| B.B. & Cups | Stolen Revolver 19mm |
| Pedals | MKS Graphite |
| Brakes | Box |
| Brake Pads | Pro Max |
| Brake Cable | MCS Lightning Cable |
| Seat | MCS |
| Seat Clamp | Built In |
| Seat Post | Chrome Straight Post (26.8) |
| Wheels | SE Racing Sealed Bearing (Mohawk Hubs) |
| Tires | Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ROS |
| Chain | Izumi |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Red |
| Axle Washers | SE Racing |
| Valve Caps | Box |
| Decal Set | Re-Rides (Optional) |










