Back to Dream Bikes
Race Inc RA20-R – Blue (2022)
$1,150.00
2022 Race Inc 20″ BMX Bike with Blue Anodized Components
This Bike has SOLD!
| Frame | Race Inc RA20-R |
| Fork | Race Inc |
| Headset 1 1/8 | Tange DX 4 |
| Stem | SE Racing |
| Handle Bars | Race Inc |
| Grips | AME |
| Cranks | Alloy 3 Piece |
| Sprocket | Alloy 3 Piece |
| B.B. | YST Seal Bearing |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Box 3 – Blue |
| Brake Pads | Box 3 – Blue |
| Brake Cable | Box 3 – Blue |
| Seat | Dominator |
| Seat Clamp | SE Racing |
| Seat Post | Fluted |
| Wheels | SE Racing |
| Freewheel | Box 2 |
| Tires | Comp II’s |
| Tubes | Race Inc |
| Chain | Box Two “Nickel” |
| Valve Caps | Blue Alloy |
| Pad Set | Race Inc |
.
.
.
Out of stock
SKU: RA20-R
Category: Dream Bikes
Related products

Skyway T/A-20 – Candy Chrome Blue (2022)
This build is based off of the Candy Chrome Blue Skyway Frames that Planet BMX released. These are Beautiful Frames and very hard to get!! We then installed some really Trick Parts on it including Redline Flight Cranks, Graphite Skyway Tuff Wheels and 60th Anniversary Skyway Pedals! This one has sold but we have another one "in the works". Call if interested.
This Bike has SOLD. If this bike is of interest to you we may be able to build one for you. (Depending on current inventory)
.
.
.
[gallery ids="2734,2735,2736,2737,2738,2739"]
| Frame | Skyway T/A Pro XL - Candy Chrome Blue |
| Fork | Skyway T/A Pro - Candy Chrome Blue |
| Headset 1 1/8 | HARO Sealed Bearings |
| Stem | HARO Lineage - 52mm |
| Handle Bars | HARO |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks 175mm |
| Sprocket | Neptune 44th |
| B.B.– Euro | MCS |
| Pedals | Skyway 60th Anniversary |
| Brakes | Box 3 Pro |
| Brake Pads | Kool Stop |
| Brake Cable | Box 3 |
| Seat | MCS “Expert” (Black N Blue) |
| Seat Clamp | HARO Baseline |
| Seat Post | MCS 350mm |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Haro – Chrome |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Black |
| Axle Washers | SE Racing |
| Valve Caps | Box Alloy Blue Anodized |
| Headset Top Cap | FSA |
| Pad Set | Skyway |

Skyway T/A-20 – Candy Chrome Red – Black Mags (2022)
This build is based off of the Candy Chrome Red Skyway Frames that Planet BMX released. These are Beautiful Frames and very hard to get!! We then installed some really Trick Parts on it including Redline Flight Cranks, Graphite Skyway Tuff Wheels and a Box Brake Lever!
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2728,2729,2730,2731,2732,2733"]
| Frame | Skyway T/A Pro XL - Candy Chrome Red |
| Fork | Skyway T/A Pro - Candy Chrome Red |
| Headset | HARO Sealed Bearings |
| Stem | SE Racing Narler |
| Handle Bars | HARO Cro Moly |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks |
| Sprocket | Neptune 43th |
| B.B.– Euro | MCS |
| Pedals | Wellgo Bear Traps |
| Brakes | Pro Max 108mm V Brakes / Box Lever |
| Brake Pads | Kool Stop |
| Brake Cable | Pro Max |
| Seat | MCS “Expert” (Black N Red) |
| Seat Clamp | HARO Baseline |
| Seat Post | MCS 350mm |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Haro – Chrome |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Red |
| Axle Washers | SE Racing |
| Valve Caps | Insight Red Anodized Aluminum |
| Headset Top Cap | FSA |
| Pad Set | Skyway |

PK Ripper – Black & Gold w/Graphites (2021)
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition We then chose to add Gold Components. Some key components on this one are Redline Flight Cranks, Graphite Skyway Tuff Wheels with Gold Sealed Bearing Hubs, Skyway 60th Anniversary Pedals and Box Brakes! This is a very "High End" build. We could lower the price on this one by swapping out some of the High Components . . .
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2740,2741,2742,2743,2744"]
| Frame | 2021 Vans PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset 1 1/8 | SE Racing - Gold Anodized |
| Stem | SE Racing - Gold Anodized 55mm |
| Handle Bars | SE Racing - Chrome |
| Grips | AME |
| Donuts | SE Racing |
| Cranks | Redline Flight Cranks 180mm |
| Sprocket | Neptune 43 tooth – Black |
| B.B. | SE Sealed Bearings |
| Pedals | Skyway 60th Anniversary Series |
| Brakes | Box 3 - Gold Anodized |
| Brake Pads | Kool Stop Eagle II |
| Brake Cable | Box 3 |
| Brake Lever | Box 3 |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing – Gold Anodized |
| Seat Post | SE Racing Fluted |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC S1 – Gold |
| Chain Tensioners | SE Gold Anodized |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Black |
| Valve Caps | Trik Topz – Gold Anodized |
| Sticker Set | SE Racing – Gold |

Perry Kramer Replica Bike (2021)
This is a 2021 Vans Limited Edition Bike that we've converted to replicate the 2019 Perry Kramer Model as close as we could! The real bikes are super hard to find and never pop up on E-bay so we decided to build one as close to the original as possible.
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2751,2752,2753,2754,2755"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset 1 1/8 | Tange DX4 Aluminum Cups 1-1/8” |
| Stem | SE Racing - Gold Anodized 55mm |
| Handle Bars | SE Racing Power Wing - Chrome |
| Grips | AME Cam Grips |
| Cranks | Redline Flight Cranks 180mm |
| Sprocket | Neptune 44 tooth – Silver |
| B.B. | SE Racing Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | BX 310 V-Brake – Black |
| Brake Pads | Kool Stop Eagle II |
| Brake Lever | Tektro 316A 2 Finger Alloy |
| Seat | Special Edition Kashimax – Made in Japan |
| Seat Clamp | SE Racing Champ Clamp – Gold Anodized |
| Seat Post | SE Retro Fluted Micro Adjust – Black/Silver |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | CST Caesar C1244 |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC S1 – Gold |
| Axle Washers | Gold Anodized |
| Valve Caps | Trik Topz – Gold Anodized |
| Sticker Set | SE Racing – Gold |
| Pad Set | SE Racing – Black / Gold |
| Custom Paint | Autokraft Restorations |





