Back to Dream Bikes
Race Inc RA20-R – Red (2022)
$775.00
This bike started life as a 2022 RA20-R. We then chose to swap out some key Components giving the bike a bit more attitude but keeping the price down!
UPDATE: This Bike has SOLD!
| Frame | Race Inc RA20-R |
| Fork | Race Inc |
| Headset 1 1/8 | Race Inc |
| Stem | Race Inc |
| Handle Bars | Race Inc |
| Grips | AME |
| Cranks | SE Racing 3 Piece Cro Moly |
| Sprocket | Race Inc |
| B.B. | MCS Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Box 3 – Red |
| Brake Pads | Box 3 – Red |
| Brake Cable | Box 3 – Red |
| Seat | Race Inc Padded |
| Seat Clamp | SE Racing |
| Seat Post | Race Inc |
| Wheels | Race Inc |
| Freewheel | Box 2 |
| Tires | Comp II’s |
| Tubes | Race Inc |
| Chain | Box Two “Nickel” |
| Valve Caps | Red Alloy |
| Pad Set | Race Inc |
.
.
.
Out of stock
SKU: RA20-Red
Category: Dream Bikes
Related products

PK Ripper – White & Blue (2021)
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition that was custom painted White by Autokraft Restorations. Autokraft is a high end Muscle Car Restoration Shop that I work at. The Frame & Fork were professionally painted in a booth and is every bit as good if not better than the factory paint! Our Painter has been painting for 30 + years! Satisfaction Guaranteed! We then chose to add Blue Components. Some key components on this one are Redline Flight Cranks, Skyway Tuff Wheels with the Sealed Bearing Aluminum Hubs and Box Brakes with a Cook Brothers Lever!
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2756,2757,2758,2759,2760"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear – White |
| Headset 1 1/8 | SE Racing – Blue |
| Stem | SE Racing – Blue 55mm |
| Handle Bars | SE Racing – Chrome |
| Grips | AME Unitron |
| Donuts | SE Racing |
| Cranks | Redline Flight Cranks 180mm |
| Sprocket | Neptune 43th |
| B.B. | Odyssey Sealed / Blue Anodized |
| Pedals | MKS Graphite – Blue |
| Brakes | Box 3 - Blue |
| Brake Pads | Kool Stop Eagle II Box III Air Flow |
| Brake Cable | MCS |
| Brake Lever | Cook Brothers |
| Seat | SE Racing – Blue |
| Seat Clamp | SE Racing – Blue |
| Seat Post | SE Racing – Fluted |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Blue Sealed Brgs |
| Tires | Snakebelly 20 x 1.75 |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC S1 Chrome |
| Chain Tensioners | SE Blue Anodized |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Blue |
| Valve Caps | Trik Topz – Blue |
| Pad Set | White – Blue SE Racing |
| Sticker Set | SE Racing |
| Custom Paint | Autokraft Restorations |

Skyway T/A-20 – Candy Chrome Blue (2022)
This build is based off of the Candy Chrome Blue Skyway Frames that Planet BMX released. These are Beautiful Frames and very hard to get!! We then installed some really Trick Parts on it including Redline Flight Cranks, Graphite Skyway Tuff Wheels and 60th Anniversary Skyway Pedals! This one has sold but we have another one "in the works". Call if interested.
This Bike has SOLD. If this bike is of interest to you we may be able to build one for you. (Depending on current inventory)
.
.
.
[gallery ids="2734,2735,2736,2737,2738,2739"]
| Frame | Skyway T/A Pro XL - Candy Chrome Blue |
| Fork | Skyway T/A Pro - Candy Chrome Blue |
| Headset 1 1/8 | HARO Sealed Bearings |
| Stem | HARO Lineage - 52mm |
| Handle Bars | HARO |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks 175mm |
| Sprocket | Neptune 44th |
| B.B.– Euro | MCS |
| Pedals | Skyway 60th Anniversary |
| Brakes | Box 3 Pro |
| Brake Pads | Kool Stop |
| Brake Cable | Box 3 |
| Seat | MCS “Expert” (Black N Blue) |
| Seat Clamp | HARO Baseline |
| Seat Post | MCS 350mm |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Haro – Chrome |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Black |
| Axle Washers | SE Racing |
| Valve Caps | Box Alloy Blue Anodized |
| Headset Top Cap | FSA |
| Pad Set | Skyway |

PK Ripper – Black & Blue (2021)
This bike was a 2021 "Vans" PK Ripper that we added some high end components to such as Redline Flight Cranks and Cook Brothers Brakes!
This Bike has SOLD! I do have another one in the works that is similar but has darker decals (Dark Blue) Give me a call if interested!
.
.
.
[gallery ids="2805,2806,2807,2808,2809,2810"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset 1 1/8 | Cook Brothers |
| Stem 1 /18” | Pro Max Impact |
| Handle Bars | Race Inc |
| Grips | AME Unitron |
| Donuts | SE Racing |
| Cranks | Redline Flight Cranks 175mm - Chrome |
| Sprocket | Neptune 43 tooth – Blue |
| B.B. | SE Sealed Bearings |
| Pedals | MKS Graphite |
| Brakes | Cook Brothers |
| Brake Pads | Cook Brothers |
| Brake Cable | MCS Lightning |
| Brake Lever | Cook Brothers |
| Seat | MCS |
| Seat Clamp | SE Racing – Blue Anodized |
| Seat Post | Blue / Silver Fluted |
| Wheels | Ryno Lite Rims / TNT Hubs |
| Tires | SE Racing Vee Rubber Cub 2.0” |
| Tubes | BMX Guru |
| Freewheel | Ride Out Supply |
| Chain | Izumi – Chrome |
| Chain Tensioners | Optional |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Blue Anodized |
| Valve Caps | Box One – Blue Anodized |
| Sticker Set | P.K. Ripper – Blue |
| Powder Coat | Frame / Fork |

PK Ripper – Vans Edition (2021)
This Bike has Sold!
2021 Vans Edition PK Ripper - This one is 100% stock the way they come from SE Racing. Only 1 of these available. 1 of 250 made for the U.S. Market!
.
.
.
[gallery ids="2818,2825,2824,2823,2822,2821,2820,2819"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | "Off the Wall" Landing Gear |
| Headset 1 1/8 | SE Racing – Red Anodized |
| Stem 1 /18” | SE Racing – Black Anodized 55mm (Vans Edition) |
| Handle Bars | SE Racing Cro Moly |
| Grips | Vans X Cult Grips |
| Cranks | SE Racing 3 Piece |
| Sprocket | SE Racing 44 tooth |
| B.B. | SE Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Tektro C-310 V Brakes |
| Brake Pads | Tektro |
| Brake Cable | Tektro Slick Cable |
| Brake Lever | Tektro 316A - Alloy |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing Champ Clamp – Red Anodized |
| Seat Post | SE Racing - Fluted |
| Wheels | SE Racing Double Wall with Seal Bearing Mohawk Hubs |
| Tires | Vans X Cult |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | SE Racing |
| Chain | Stock KMC |
| Pad Set | Vans "Off the Wall" Checkerboard Edition |
| Valve Caps | Factory Dice Caps |
| Sticker Set | Factory PK Ripper – Vans Edition |






