Back to Dream Bikes
Haro Group 1 (1986)
$650.00
1986 Haro Group 1
This bike belonged to a local friend and has been sold!
Out of stock
SKU: 86Haro
Category: Dream Bikes
Related products

PK Ripper – White & Blue (2021)
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition that was custom painted White by Autokraft Restorations. Autokraft is a high end Muscle Car Restoration Shop that I work at. The Frame & Fork were professionally painted in a booth and is every bit as good if not better than the factory paint! Our Painter has been painting for 30 + years! Satisfaction Guaranteed! We then chose to add Blue Components. Some key components on this one are Redline Flight Cranks, Skyway Tuff Wheels with the Sealed Bearing Aluminum Hubs and Box Brakes with a Cook Brothers Lever!
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2756,2757,2758,2759,2760"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear – White |
| Headset 1 1/8 | SE Racing – Blue |
| Stem | SE Racing – Blue 55mm |
| Handle Bars | SE Racing – Chrome |
| Grips | AME Unitron |
| Donuts | SE Racing |
| Cranks | Redline Flight Cranks 180mm |
| Sprocket | Neptune 43th |
| B.B. | Odyssey Sealed / Blue Anodized |
| Pedals | MKS Graphite – Blue |
| Brakes | Box 3 - Blue |
| Brake Pads | Kool Stop Eagle II Box III Air Flow |
| Brake Cable | MCS |
| Brake Lever | Cook Brothers |
| Seat | SE Racing – Blue |
| Seat Clamp | SE Racing – Blue |
| Seat Post | SE Racing – Fluted |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Blue Sealed Brgs |
| Tires | Snakebelly 20 x 1.75 |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC S1 Chrome |
| Chain Tensioners | SE Blue Anodized |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Blue |
| Valve Caps | Trik Topz – Blue |
| Pad Set | White – Blue SE Racing |
| Sticker Set | SE Racing |
| Custom Paint | Autokraft Restorations |

PK Ripper – Vans Edition (2021)
This Bike has Sold!
2021 Vans Edition PK Ripper - This one is 100% stock the way they come from SE Racing. Only 1 of these available. 1 of 250 made for the U.S. Market!
.
.
.
[gallery ids="2818,2825,2824,2823,2822,2821,2820,2819"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | "Off the Wall" Landing Gear |
| Headset 1 1/8 | SE Racing – Red Anodized |
| Stem 1 /18” | SE Racing – Black Anodized 55mm (Vans Edition) |
| Handle Bars | SE Racing Cro Moly |
| Grips | Vans X Cult Grips |
| Cranks | SE Racing 3 Piece |
| Sprocket | SE Racing 44 tooth |
| B.B. | SE Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Tektro C-310 V Brakes |
| Brake Pads | Tektro |
| Brake Cable | Tektro Slick Cable |
| Brake Lever | Tektro 316A - Alloy |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing Champ Clamp – Red Anodized |
| Seat Post | SE Racing - Fluted |
| Wheels | SE Racing Double Wall with Seal Bearing Mohawk Hubs |
| Tires | Vans X Cult |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | SE Racing |
| Chain | Stock KMC |
| Pad Set | Vans "Off the Wall" Checkerboard Edition |
| Valve Caps | Factory Dice Caps |
| Sticker Set | Factory PK Ripper – Vans Edition |

Skyway T/A-20 – Candy Chrome Red – Black Mags (2022)
This build is based off of the Candy Chrome Red Skyway Frames that Planet BMX released. These are Beautiful Frames and very hard to get!! We then installed some really Trick Parts on it including Redline Flight Cranks, Graphite Skyway Tuff Wheels and a Box Brake Lever!
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2728,2729,2730,2731,2732,2733"]
| Frame | Skyway T/A Pro XL - Candy Chrome Red |
| Fork | Skyway T/A Pro - Candy Chrome Red |
| Headset | HARO Sealed Bearings |
| Stem | SE Racing Narler |
| Handle Bars | HARO Cro Moly |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks |
| Sprocket | Neptune 43th |
| B.B.– Euro | MCS |
| Pedals | Wellgo Bear Traps |
| Brakes | Pro Max 108mm V Brakes / Box Lever |
| Brake Pads | Kool Stop |
| Brake Cable | Pro Max |
| Seat | MCS “Expert” (Black N Red) |
| Seat Clamp | HARO Baseline |
| Seat Post | MCS 350mm |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Haro – Chrome |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Red |
| Axle Washers | SE Racing |
| Valve Caps | Insight Red Anodized Aluminum |
| Headset Top Cap | FSA |
| Pad Set | Skyway |

Skyway 60th Anniversary (2023)
Skyway 60th Anniversary Collectors Frame Set
This Bike is ready to go but does have some options! Our Frame set arrived in September (2023) and is # 148 out of 300. This bike currently features Spoked Wheels however I also have a set of the 60th Anniversary Skyway Graphite Tuff Wheels set aside for it along with a pair of Bullseye / Skyway Pedals. (Both of these are options) It also features a very rare set of 50th Anniversary "Redline by Kastan" Flight Cranks, Sprocket and Techmatic Bottom Bracket Set. If this is a bike you're interested in give me a call and we can discuss what options you prefer. The current price is for the Spoked Wheels and MKS Graphite Pedals.| Frame | Skyway Gold Plated – 60th Anniversary |
| Fork | Skyway Gold Plated – 60th Anniversary |
| Handle Bars | Skyway Gold Plated – 60th Anniversary |
| Stem | Pro Neck |
| Headset | Tange MX320 |
| Grips | AME |
| Cranks | Redline 50th Anniversary 175mm |
| Sprocket | Redline 50th Anniversary 44th |
| B.B. | Redline 50th Anniversary Techmatic |
| Pedals | MKS Graphite |
| Pedals | Skyway Bear Traps made by Bullseye! (Option) |
| Brakes | Dia Compe MX 1000 |
| Brake Pads | Dia Compe |
| Brake Cables | Alligator Stainless Cable |
| Brake Lever | Dia Compe |
| Seat | Dominator |
| Seat Clamp | Dia Compe |
| Seat Post | 7/8” Aluminum – Gold Anodized |
| Wheels | SE Racing w/ Sealed Bearing Hubs |
| Wheels | 60th Anniversary Graphite Tuff Wheels (Option) |
| Tires | Comp II's |
| Tubes | GURU |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Izumi – Gold |
| Valve Caps | Punisher Gold Alloy |
