Back to Dream Bikes
Haro Group 1 (1986)
$650.00
1986 Haro Group 1
This bike belonged to a local friend and has been sold!
Out of stock
SKU: 86Haro
Category: Dream Bikes
Related products

Race Inc RA20-R – Red (2022)
This bike started life as a 2022 RA20-R. We then chose to swap out some key Components giving the bike a bit more attitude but keeping the price down!
UPDATE: This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2761,2762,2763,2764,2765,2766"]
| Frame | Race Inc RA20-R |
| Fork | Race Inc |
| Headset 1 1/8 | Race Inc |
| Stem | Race Inc |
| Handle Bars | Race Inc |
| Grips | AME |
| Cranks | SE Racing 3 Piece Cro Moly |
| Sprocket | Race Inc |
| B.B. | MCS Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Box 3 – Red |
| Brake Pads | Box 3 – Red |
| Brake Cable | Box 3 – Red |
| Seat | Race Inc Padded |
| Seat Clamp | SE Racing |
| Seat Post | Race Inc |
| Wheels | Race Inc |
| Freewheel | Box 2 |
| Tires | Comp II’s |
| Tubes | Race Inc |
| Chain | Box Two “Nickel” |
| Valve Caps | Red Alloy |
| Pad Set | Race Inc |

PK Ripper – Black & Red (2021)
2021 PK Ripper Looptail - Custom - Black with Red Anodized parts. (as with any of our bikes we can swap parts if desired) We've kept the cost of this build for our customers that are looking to get into a new bike for less money. Keep in mind the modern day PK Rippers have a longer top tube length (20") making them a bit easier to ride vs the Old School versions!
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2929,2930,2931,2932,2933,2934"]
| Frame | 2021 PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset | SE Racing |
| Stem | SE Racing |
| Handle Bars | SE Racing |
| Grips | SE Racing Cult |
| Cranks | SE Racing 180mm |
| Sprocket | SE Racing 44th |
| B.B. | SE Racing Sealed Bearings |
| Pedals | SE Racing Bear Trap Style |
| Brakes | Tektro |
| Brake Pads | Tektro |
| Brake Cable | Tektro |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing – Retro Donut |
| Seat Post | SE Racing – Fluted |
| Wheels | Race Inc – Seal Bearing Hubs |
| Tires | Tioga Comp III's |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC |
| Valve Caps | Black Dice Caps |
| Sticker Set | Black PK Ripper |

Skyway T/A-20 – Candy Chrome Red – Blue Mags (2022)
This build is based off of the Candy Chrome Red Skyway Frames that Planet BMX released. These are very hard Frames to get!! We then installed some really Trick Parts on it including Redline Flight Cranks, Blue Skyway Tuff Wheels and Bear Trap Pedals.
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2866,2867,2874,2868,2869,2872,2870,2871,2873"]
| Frame | Skyway T/A Pro XL - Candy Chrome Red |
| Fork | Skyway T/A Pro - Candy Chrome Red |
| Headset | HARO Sealed Bearings |
| Stem | SE Racing Narler Stem |
| Handle Bars | HARO Baseline |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks |
| Sprocket | Neptune 43th |
| B.B.– Euro | MCS |
| Pedals | Wellgo Bear Traps |
| Brakes | Pro Max 108 mm V Brakes |
| Brake Pads | Kool Stop |
| Brake Lever | Box Brand |
| Seat | Dominator |
| Seat Clamp | Dia Compe |
| Seat Post | Chrome Straight Post (25.4) |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels |
| Tires | Snakebelly 20 x 1.75 |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Haro – Chrome |
| Valve Caps | Insight Red Anodized |
| Headset Top Cap | Red Anodized |
| Pad Set | Skyway |

Skyway T/A-20 – Candy Chrome Blue (2022)
This build is based off of the Candy Chrome Blue Skyway Frames that Planet BMX released. These are Beautiful Frames and very hard to get!! We then installed some really Trick Parts on it including Redline Flight Cranks, Graphite Skyway Tuff Wheels and 60th Anniversary Skyway Pedals! This one has sold but we have another one "in the works". Call if interested.
This Bike has SOLD. If this bike is of interest to you we may be able to build one for you. (Depending on current inventory)
.
.
.
[gallery ids="2734,2735,2736,2737,2738,2739"]
| Frame | Skyway T/A Pro XL - Candy Chrome Blue |
| Fork | Skyway T/A Pro - Candy Chrome Blue |
| Headset 1 1/8 | HARO Sealed Bearings |
| Stem | HARO Lineage - 52mm |
| Handle Bars | HARO |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks 175mm |
| Sprocket | Neptune 44th |
| B.B.– Euro | MCS |
| Pedals | Skyway 60th Anniversary |
| Brakes | Box 3 Pro |
| Brake Pads | Kool Stop |
| Brake Cable | Box 3 |
| Seat | MCS “Expert” (Black N Blue) |
| Seat Clamp | HARO Baseline |
| Seat Post | MCS 350mm |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Haro – Chrome |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Black |
| Axle Washers | SE Racing |
| Valve Caps | Box Alloy Blue Anodized |
| Headset Top Cap | FSA |
| Pad Set | Skyway |
