Back to Dream Bikes
PK Ripper (1980’s)
$0.00
1980’s PK Ripper
This bike belonged to a local friend and has already sold!
| Frame | 80’s PK Ripper “Loop Tail” – Serial # PK*7802 |
| Fork | Cro Moly (80’s) – Not Landing Gear Forks |
| Handle Bars | Haro |
| Stem | Generic |
| Headset | Basic – Black Headset |
| Grips | Oakley O-Wings |
| Donuts | |
| Cranks | Takagi Tourney – 170mm |
| Sprocket | Takagi 44th |
| Bottom Brkt | Std Bearing (Tioga)? |
| Spacers | |
| Pedals | KKT Lightning |
| Brakes | Dia Compe MX 1000 ? Weinman? |
| Brake Pads | |
| Brake Cable | |
| Seat | GT (Padded) |
| Seat Post | UNI 7005 Aluminum |
| Seat Clamp | Odyssey |
| Rims | Araya – Chrome Plated |
| Hubs | Gold Sealed Bearing |
| Spokes | |
| Nipples | Gold Alloy |
| Tires | Tioga Comp III’s |
| Tubes | |
| Freewheel | 16th |
| Chain | Sun Tour |
Out of stock
SKU: OG-PK
Category: Dream Bikes
Related products
Sale!
.
.
.
[gallery ids="4129,4136,4130,4131,4132,4133,4134,4135,4137,4138,4139,4140"]
.
$1,900.00 Original price was: $1,900.00.$1,600.00Current price is: $1,600.00.
Read more

Redline Proline “Pro Model” (1997)
1997 Redline Proline
This Bike started as a used 1997 Frame that I purchased off of E-Bay. These were only offered as a "Catalog Frame" meaning you couldn't get this Frame as a complete bike. This was Redlines best Frame for 1997 and utilized 6061-T6 Aluminum vs. the cheaper 7005 tubing that was used in the complete bikes! I wet sanded the frame and polished it to look like new again. A host of high end parts were added to finish off the build . . . Redline Flight Cranks, Redline Sprocket, Profile Stem & Box Brakes to name a few. All of the parts are brand new, the frame is a 97 Pro Model and as mentioned it is “used” and does have some scuffs/scratches that didn’t polish out. Overall it looks great but I do want to stress it is a used 1997 Frame! .This Bike has SOLD!
.| Frame | 1997 Redline Proline Frame |
| Fork | Factory Redline Forks |
| Handle Bars | Shadow Conspiracy Vultus SG |
| Stem | Profile 48mm |
| Headset | SE Racing |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks 175mm |
| Sprocket | Redline Flight Sprocket |
| B.B. & Cups | Stolen Revolver 19mm |
| Pedals | MKS Graphite |
| Brakes | Box |
| Brake Pads | Pro Max |
| Brake Cable | MCS Lightning Cable |
| Seat | MCS |
| Seat Clamp | Built In |
| Seat Post | Chrome Straight Post (26.8) |
| Wheels | SE Racing Sealed Bearing (Mohawk Hubs) |
| Tires | Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ROS |
| Chain | Izumi |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Red |
| Axle Washers | SE Racing |
| Valve Caps | Box |
| Decal Set | Re-Rides (Optional) |

PK Ripper – Baby Blue & Gold (2021)
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition that was custom painted SE Racing Baby Blue by Autokraft Restorations. Autokraft is a high end Muscle Car Restoration Shop that I work at. The Frame & Fork were professionally painted in a booth and is every bit as good if not better than the factory paint! Our Painter has been painting for 30 + years! Satisfaction Guaranteed! We then chose to add Gold Components. Some key components on this one are Redline Flight Cranks, Technique F6 Rocket Pod Hubs, Ryno Lite XL Rims and Promax Brakes.
This Bike has SOLD. If this bike is of interest to you we may be able to build one for you. (Depending on current inventory)
.
.
.
[gallery ids="3443,3444,3445,3446,3447,3448"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear - Baby Blue |
| Headset 1 1/8 | SE Racing |
| Stem | SE Racing |
| Handle Bars | SE Racing – Chrome |
| Grips | AME |
| Donuts | SE |
| Cranks | Redline Flight Cranks |
| Sprocket | Neptune 43th – Gold |
| B.B. | SE Sealed Bearings |
| Pedals | MKS Graphite |
| Brakes | Pro Max |
| Brake Pads | Pro Max |
| Brake Cable | Pro Max |
| Seat | Dominator |
| Seat Clamp | Pro Max |
| Seat Post | Fluted |
| Rims | Rhyno XL Chrome |
| Hubs | Technique F6 Rocket Pod Hubs |
| Spokes/Nipples | Stainless / Gold Alloy Nipples |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | GURU |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC S1 – Gold |
| Chain Tensioners | Optional |
| Axle Nuts | Technique |
| Valve Caps | Trik Topz – Gold Alloy |
| Pad Set | SE Racing |
| Sticker Set | SE Racing - BMX Products USA |
| Custom Paint | Autokraft Restorations |

Redline by Kastan RL 20 II (2023)
This Kit has SOLD!
Cali Red Frame Set - Serial # 016
Frame, Fork, Handlebars and Number Plate have arrived!!
.
.

PK Ripper – Black & Gold (2021)
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition We then chose to add Gold Components. Some key components on this one are Redline Flight Cranks, Skyway Tuff Wheels with Sealed Bearing Hubs, SE Racing Bear Trap Pedals and Pro Max Brakes!
This Bike has Sold!
.
.
.
[gallery ids="2833,2834,2835,2836,2837"]
| Frame | 2021 Vans PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset | SE Racing – Gold Anodized |
| Stem | SE Racing – Gold Anodized 55mm |
| Handle Bars | SE Racing – Chrome |
| Grips | AME |
| Donuts | Optional |
| Cranks | Redline Flight Cranks 180mm |
| Sprocket | Neptune 43 tooth – Black |
| B.B. | SE Sealed Bearings |
| Pedals | SE Racing Bear Trap |
| Brakes | Pro Max – Gold Anodized |
| Brake Pads | Kool Stop Eagle II |
| Brake Cable | Pro Max |
| Brake Lever | Tektro |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing – Gold Anodized |
| Seat Post | SE Racing Fluted |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Sealed Bearing Hubs |
| Tires | Tioga Comp III’s |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC S1 – Gold |
| Chain Tensioners | SE Gold Anodized |
| Axle Nuts | Stock |
| Valve Caps | Black Dice Caps |
| Sticker Set | SE Racing – Gold |
