Back to Dream Bikes
2009 Yeti Super X
$0.00
2009 Yeti Super X
The 2009 YETI “Super X” BMX frames were developed for Jared Graves during his 2008 Olympic Run. Only a couple hundred of these frames were produced.
.
I picked this one up in 2025 as a Frame only. It was made for an employee of YETI and has the Nick Name “Bubba” in place of the traditional Serial Number. This one features Shimano Deore Brakes, Shimano DXR Cranks with Stainless Torx Pinch bolts and Bullseye Pedals.
.
This one is not currently for sale . . .
.
Out of stock
SKU: 09YETI
Category: Dream Bikes
Related products

PK Ripper – Black & Gold w/Graphites (2021)
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition We then chose to add Gold Components. Some key components on this one are Redline Flight Cranks, Graphite Skyway Tuff Wheels with Gold Sealed Bearing Hubs, Skyway 60th Anniversary Pedals and Box Brakes! This is a very "High End" build. We could lower the price on this one by swapping out some of the High Components . . .
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2740,2741,2742,2743,2744"]
| Frame | 2021 Vans PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset 1 1/8 | SE Racing - Gold Anodized |
| Stem | SE Racing - Gold Anodized 55mm |
| Handle Bars | SE Racing - Chrome |
| Grips | AME |
| Donuts | SE Racing |
| Cranks | Redline Flight Cranks 180mm |
| Sprocket | Neptune 43 tooth – Black |
| B.B. | SE Sealed Bearings |
| Pedals | Skyway 60th Anniversary Series |
| Brakes | Box 3 - Gold Anodized |
| Brake Pads | Kool Stop Eagle II |
| Brake Cable | Box 3 |
| Brake Lever | Box 3 |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing – Gold Anodized |
| Seat Post | SE Racing Fluted |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC S1 – Gold |
| Chain Tensioners | SE Gold Anodized |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Black |
| Valve Caps | Trik Topz – Gold Anodized |
| Sticker Set | SE Racing – Gold |

GT Speed Series “Team” (1998)
1998 GT Speed Series "Team"
. This Bike started as a used 1998 Frame that I purchased off of E-Bay. I then wet sanded the frame and polished it to look like new again. A host of high end parts were added to finish off the build . . . GT Cranks & Cook Brothers Brakes to name a few. All of the parts are brand new, the frame is a 98 Speed Series "Team" model and as mentioned it is "used" and does have some scuffs/scratches that didn't polish out. Overall it looks great but I do want to stress it is a used 1998 Frame! Please Note: 1998 Decal Sets are not currently available so it has the 1997 Decals . . . (It is a 1998 Frame though as confirmed by the Serial #)| Frame | 1998 GT Speed Series "Team" |
| Fork | GT Cro Moly |
| Handle Bars | Shadow Conspiracy Vultus SG |
| Stem | Profile |
| Headset | SE Racing "Eluder" |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | GT 3 Piece |
| Sprocket | GT Overdrive (OG) |
| B.B. & Cups | Sealed Bearing 19mm |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Cook Brothers |
| Brake Pads | Cook Brothers |
| Brake Cable | Cook Brothers |
| Seat | MCS |
| Seat Clamp | Built In |
| Seat Post | Kalloy 27.0 |
| Wheels | SE Racing Sealed Bearing (Mohawk Hubs) |
| Tires | Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ROS |
| Chain | Izumi |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Gold |
| Valve Caps | Gold Alloy |
| Decal Set | 1997 GT Speed Series “Team” |

Haro Master – 40th Anniversary Model (2022)
2022 40th Anniversary Haro Master!
I swapped out a few parts to help this resemble Bob's bike a bit more but I kept all the original parts in there original packaging for the future owner! First I swapped out the Spoke Wheels for the Legendary Skyway Graphite Mags! The original wheels are safely stored for the future owner. I also swapped out the Seat & Seat Post for a Blue Seat which is what you'll see in most of the 80's photos of Bob's bike. Again the stock seat & post were never unwrapped or installed. I also ordered some Blue over Green AME Unitron Grips which will match the bike much better than the Red/Yellow Oakley's. (Not installed during the photo shoot) The last little detail is the Blue Headset Spacer. These were shown on the YouTube video but never made it into production. I ordered a complete Haro Headset just to get the spacer and I believe it looks better as it matches the Blue Seat Post Clamp! All of the original parts will be included in the sale. . . I kept ALL of the original packing material and took good photos of where everything goes in the event it does sell someday. If you're interested in this bike you can contact me if you have any questions! Just to confirm, You will receive the bike as photographed AND all of the original components at this price!! . .| Frame | Haro Master – 40th Anniversary |
| Fork | Haro |
| Headset | Haro – Ordered a Blue one for the Spacer! |
| Stem | Haro |
| Handle Bars | Haro |
| Grips | Oakley / AME Unitron (Blue over Green) |
| Donuts | N/A |
| Cranks | Haro Group 1 |
| Sprocket | Haro Team Disc - 28th |
| B.B. | Haro |
| Pedals | Haro Fusion |
| Brakes | Dia Compe AD 996's |
| Brake Pads | Dia Compe OPC 12 |
| Brake Cables | Dia Compe |
| Brake Levers | Dia Compe Tech 77 |
| Seat | Haro / Dominator |
| Seat Clamp | Dia Compe |
| Seat Post | Haro / Chrome |
| Wheels | Graphite Tuff Wheels |
| Tires | Haro HP |
| Tubes | Haro |
| Cassette | Skyway |
| Chain | Stock Half Link |
| Chain Tensioners | Haro Built into the Fame |
| Axle Pegs | Haro |
| Valve Caps | Stock |
| Detangler | Stock |
| Gyro Plate | Stock |

Redline by Kastan RL 20 II (2023)
This Kit has SOLD!
Cali Red Frame Set - Serial # 016
Frame, Fork, Handlebars and Number Plate have arrived!!
.
.






















