Back to Dream Bikes
GT 50th Anniversary (2022)
$2,490.00
50th Anniversary GT
Hand Built Frame & Fork made by Craig Turner son of Legendary GT Founder Gary Turner
Made here in the U.S. – To learn more about there products you can visit there website at GT1972.com
These are hard to get and very limited!!
This Bike has SOLD!
| Frame | GT 50th Anniversary Series |
| Fork | GT 50th Anniversary Series |
| Handle Bars | GT Cro Moly |
| Stem | Promax |
| Headset | SE Racing |
| Grips | SE Racing |
| Cranks | GT 3 Piece |
| Sprocket | Neptune Spider / MCS Chain Ring |
| B.B. & Cups | Pro BMX (Australia) |
| Pedals | Tech BMX Classic Round T22 |
| Brakes | Box 3 |
| Brake Pads | Box 3 |
| Brake Cable | MCS |
| Seat | Dominator |
| Seat Clamp | Dia Compe |
| Seat Post | Chrome |
| Wheels | SE Racing Sealed Bearing (Mohawk Hubs) |
| Tires | Comp II’s |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | Chrome 16th |
| Chain | Izumi |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Gold |
| Valve Caps | Gold Alloy |
.
.
.
Out of stock
SKU: GT-2023
Category: Dream Bikes
Related products

Haro Master – 40th Anniversary Model (2022)
2022 40th Anniversary Haro Master!
I swapped out a few parts to help this resemble Bob's bike a bit more but I kept all the original parts in there original packaging for the future owner! First I swapped out the Spoke Wheels for the Legendary Skyway Graphite Mags! The original wheels are safely stored for the future owner. I also swapped out the Seat & Seat Post for a Blue Seat which is what you'll see in most of the 80's photos of Bob's bike. Again the stock seat & post were never unwrapped or installed. I also ordered some Blue over Green AME Unitron Grips which will match the bike much better than the Red/Yellow Oakley's. (Not installed during the photo shoot) The last little detail is the Blue Headset Spacer. These were shown on the YouTube video but never made it into production. I ordered a complete Haro Headset just to get the spacer and I believe it looks better as it matches the Blue Seat Post Clamp! All of the original parts will be included in the sale. . . I kept ALL of the original packing material and took good photos of where everything goes in the event it does sell someday. If you're interested in this bike you can contact me if you have any questions! Just to confirm, You will receive the bike as photographed AND all of the original components at this price!! . .| Frame | Haro Master – 40th Anniversary |
| Fork | Haro |
| Headset | Haro – Ordered a Blue one for the Spacer! |
| Stem | Haro |
| Handle Bars | Haro |
| Grips | Oakley / AME Unitron (Blue over Green) |
| Donuts | N/A |
| Cranks | Haro Group 1 |
| Sprocket | Haro Team Disc - 28th |
| B.B. | Haro |
| Pedals | Haro Fusion |
| Brakes | Dia Compe AD 996's |
| Brake Pads | Dia Compe OPC 12 |
| Brake Cables | Dia Compe |
| Brake Levers | Dia Compe Tech 77 |
| Seat | Haro / Dominator |
| Seat Clamp | Dia Compe |
| Seat Post | Haro / Chrome |
| Wheels | Graphite Tuff Wheels |
| Tires | Haro HP |
| Tubes | Haro |
| Cassette | Skyway |
| Chain | Stock Half Link |
| Chain Tensioners | Haro Built into the Fame |
| Axle Pegs | Haro |
| Valve Caps | Stock |
| Detangler | Stock |
| Gyro Plate | Stock |
Sale!
.
.
.
[gallery ids="4129,4136,4130,4131,4132,4133,4134,4135,4137,4138,4139,4140"]
.
$1,900.00 Original price was: $1,900.00.$1,600.00Current price is: $1,600.00.
Read more

Redline Proline “Pro Model” (1997)
1997 Redline Proline
This Bike started as a used 1997 Frame that I purchased off of E-Bay. These were only offered as a "Catalog Frame" meaning you couldn't get this Frame as a complete bike. This was Redlines best Frame for 1997 and utilized 6061-T6 Aluminum vs. the cheaper 7005 tubing that was used in the complete bikes! I wet sanded the frame and polished it to look like new again. A host of high end parts were added to finish off the build . . . Redline Flight Cranks, Redline Sprocket, Profile Stem & Box Brakes to name a few. All of the parts are brand new, the frame is a 97 Pro Model and as mentioned it is “used” and does have some scuffs/scratches that didn’t polish out. Overall it looks great but I do want to stress it is a used 1997 Frame! .This Bike has SOLD!
.| Frame | 1997 Redline Proline Frame |
| Fork | Factory Redline Forks |
| Handle Bars | Shadow Conspiracy Vultus SG |
| Stem | Profile 48mm |
| Headset | SE Racing |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | Redline Flight Cranks 175mm |
| Sprocket | Redline Flight Sprocket |
| B.B. & Cups | Stolen Revolver 19mm |
| Pedals | MKS Graphite |
| Brakes | Box |
| Brake Pads | Pro Max |
| Brake Cable | MCS Lightning Cable |
| Seat | MCS |
| Seat Clamp | Built In |
| Seat Post | Chrome Straight Post (26.8) |
| Wheels | SE Racing Sealed Bearing (Mohawk Hubs) |
| Tires | Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ROS |
| Chain | Izumi |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Red |
| Axle Washers | SE Racing |
| Valve Caps | Box |
| Decal Set | Re-Rides (Optional) |

GT Speed Series “Team” (1998)
1998 GT Speed Series "Team"
. This Bike started as a used 1998 Frame that I purchased off of E-Bay. I then wet sanded the frame and polished it to look like new again. A host of high end parts were added to finish off the build . . . GT Cranks & Cook Brothers Brakes to name a few. All of the parts are brand new, the frame is a 98 Speed Series "Team" model and as mentioned it is "used" and does have some scuffs/scratches that didn't polish out. Overall it looks great but I do want to stress it is a used 1998 Frame! Please Note: 1998 Decal Sets are not currently available so it has the 1997 Decals . . . (It is a 1998 Frame though as confirmed by the Serial #)| Frame | 1998 GT Speed Series "Team" |
| Fork | GT Cro Moly |
| Handle Bars | Shadow Conspiracy Vultus SG |
| Stem | Profile |
| Headset | SE Racing "Eluder" |
| Grips | AME Unitron |
| Cranks | GT 3 Piece |
| Sprocket | GT Overdrive (OG) |
| B.B. & Cups | Sealed Bearing 19mm |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Cook Brothers |
| Brake Pads | Cook Brothers |
| Brake Cable | Cook Brothers |
| Seat | MCS |
| Seat Clamp | Built In |
| Seat Post | Kalloy 27.0 |
| Wheels | SE Racing Sealed Bearing (Mohawk Hubs) |
| Tires | Comp II's |
| Tubes | BMX Guru Brand |
| Freewheel | ROS |
| Chain | Izumi |
| Axle Nuts | TNT Alloy – Gold |
| Valve Caps | Gold Alloy |
| Decal Set | 1997 GT Speed Series “Team” |

Perry Kramer Replica Bike (2021)
This is a 2021 Vans Limited Edition Bike that we've converted to replicate the 2019 Perry Kramer Model as close as we could! The real bikes are super hard to find and never pop up on E-bay so we decided to build one as close to the original as possible.
This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2751,2752,2753,2754,2755"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset 1 1/8 | Tange DX4 Aluminum Cups 1-1/8” |
| Stem | SE Racing - Gold Anodized 55mm |
| Handle Bars | SE Racing Power Wing - Chrome |
| Grips | AME Cam Grips |
| Cranks | Redline Flight Cranks 180mm |
| Sprocket | Neptune 44 tooth – Silver |
| B.B. | SE Racing Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | BX 310 V-Brake – Black |
| Brake Pads | Kool Stop Eagle II |
| Brake Lever | Tektro 316A 2 Finger Alloy |
| Seat | Special Edition Kashimax – Made in Japan |
| Seat Clamp | SE Racing Champ Clamp – Gold Anodized |
| Seat Post | SE Retro Fluted Micro Adjust – Black/Silver |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels – Graphite |
| Tires | CST Caesar C1244 |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC S1 – Gold |
| Axle Washers | Gold Anodized |
| Valve Caps | Trik Topz – Gold Anodized |
| Sticker Set | SE Racing – Gold |
| Pad Set | SE Racing – Black / Gold |
| Custom Paint | Autokraft Restorations |















