Back to Dream Bikes
PK Ripper – Red (2021)
$1,250.00
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition PK Ripper Looptail. We replaced the Yellow Parts with Red & Black parts giving it a custom look.
This Bike has SOLD!
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear |
| Headset | SE Racing – Silver |
| Stem | SE Racing – Black |
| Handle Bars | SE Racing – Black |
| Grips | AME |
| Donuts | SE Racing |
| Cranks | SE Racing 180mm |
| Sprocket | SE Racing 44th |
| B.B. | SE Racing Sealed Bearings |
| Pedals | Haro Fusion (Alloy) |
| Brakes | Tektro |
| Brake Pads | Tektro |
| Brake Cable | Tektro |
| Seat | SE Racing |
| Seat Clamp | SE Racing – Retro Donut |
| Seat Post | SE Racing – Fluted |
| Wheels | Skyway Tuff Wheels |
| Hubs | Sealed Bearings |
| Tires | Tioga Comp II’s |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC |
| Chain Tensioners | SE Racing – Black Anodized |
| Valve Caps | Dice Valve Caps |
| Pad Set | SE Racing |
| Sticker Set | Black PK Ripper |
.
.
.
Out of stock
SKU: PK-Red
Category: Dream Bikes
Related products

PK Ripper – Baby Blue & Gold (2021)
This bike started life as a 2021 Vans Limited Edition that was custom painted SE Racing Baby Blue by Autokraft Restorations. Autokraft is a high end Muscle Car Restoration Shop that I work at. The Frame & Fork were professionally painted in a booth and is every bit as good if not better than the factory paint! Our Painter has been painting for 30 + years! Satisfaction Guaranteed! We then chose to add Gold Components. Some key components on this one are Redline Flight Cranks, Technique F6 Rocket Pod Hubs, Ryno Lite XL Rims and Promax Brakes.
This Bike has SOLD. If this bike is of interest to you we may be able to build one for you. (Depending on current inventory)
.
.
.
[gallery ids="3443,3444,3445,3446,3447,3448"]
| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear - Baby Blue |
| Headset 1 1/8 | SE Racing |
| Stem | SE Racing |
| Handle Bars | SE Racing – Chrome |
| Grips | AME |
| Donuts | SE |
| Cranks | Redline Flight Cranks |
| Sprocket | Neptune 43th – Gold |
| B.B. | SE Sealed Bearings |
| Pedals | MKS Graphite |
| Brakes | Pro Max |
| Brake Pads | Pro Max |
| Brake Cable | Pro Max |
| Seat | Dominator |
| Seat Clamp | Pro Max |
| Seat Post | Fluted |
| Rims | Rhyno XL Chrome |
| Hubs | Technique F6 Rocket Pod Hubs |
| Spokes/Nipples | Stainless / Gold Alloy Nipples |
| Tires | Tioga Comp II's |
| Tubes | GURU |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | KMC S1 – Gold |
| Chain Tensioners | Optional |
| Axle Nuts | Technique |
| Valve Caps | Trik Topz – Gold Alloy |
| Pad Set | SE Racing |
| Sticker Set | SE Racing - BMX Products USA |
| Custom Paint | Autokraft Restorations |

PK Ripper – Vans “Euro” Edition – Frame # 500! (2021)
Vans PK Ripper - Frame # 500
This is a European Version of the Vans Limited Edition. (Only 250 made for the US market and 250 for the Euro market) 500 Total. Frame # 500. (See Photo below of the Serial Number) It comes with Front Brakes also! (Included but not currently installed) The Front Brake was part of the Euro package, not available on the U.S. models!This Bike Has Sold!
This Bike is Brand New and has never been ridden. It's been assembled for photos but will be packaged BETTER than it was from the factory for shipping to the next owner!| Frame | 2021 Vans L.E. PK Ripper |
| Fork | Landing Gear / Cro Moly |
| Headset | SE Racing - Red Anodized |
| Stem | SE Racing - Black Anodized 55mm |
| Handle Bars | SE Racing Power Wing |
| Grips | Vans Cult Grips - Waffle Sole Pattern |
| Cranks | SE Racing TSC 180mm |
| Sprocket | SE Racing 44th |
| B.B. | SE 19mm Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Tektro C-310 |
| Brake Pads | Tektro |
| Brake Cable | Tektro "Slick Cable" |
| Brake Lever | Tektro 316A 2 Finger |
| Seat | Kashimax |
| Seat Clamp | SE Racing – Red Anodized |
| Seat Post | SE Racing - Micro Adjust - Alloy |
| Wheels | SE Racing - Mohawk Hubs |
| Tires | Vans Cult Tread |
| Tubes | SE Racing |
| Freewheel | SE Racing 16th |
| Chain | KMC Z6 |
| Axle Nuts | Stock |
| Valve Caps | Factory Dice Caps |
| Pad Set | Vans Checkerboard Edition |
| Frame Number | 500 |

Skyway 60th Anniversary (2023)
Skyway 60th Anniversary Collectors Frame Set
This Bike is ready to go but does have some options! Our Frame set arrived in September (2023) and is # 148 out of 300. This bike currently features Spoked Wheels however I also have a set of the 60th Anniversary Skyway Graphite Tuff Wheels set aside for it along with a pair of Bullseye / Skyway Pedals. (Both of these are options) It also features a very rare set of 50th Anniversary "Redline by Kastan" Flight Cranks, Sprocket and Techmatic Bottom Bracket Set. If this is a bike you're interested in give me a call and we can discuss what options you prefer. The current price is for the Spoked Wheels and MKS Graphite Pedals.| Frame | Skyway Gold Plated – 60th Anniversary |
| Fork | Skyway Gold Plated – 60th Anniversary |
| Handle Bars | Skyway Gold Plated – 60th Anniversary |
| Stem | Pro Neck |
| Headset | Tange MX320 |
| Grips | AME |
| Cranks | Redline 50th Anniversary 175mm |
| Sprocket | Redline 50th Anniversary 44th |
| B.B. | Redline 50th Anniversary Techmatic |
| Pedals | MKS Graphite |
| Pedals | Skyway Bear Traps made by Bullseye! (Option) |
| Brakes | Dia Compe MX 1000 |
| Brake Pads | Dia Compe |
| Brake Cables | Alligator Stainless Cable |
| Brake Lever | Dia Compe |
| Seat | Dominator |
| Seat Clamp | Dia Compe |
| Seat Post | 7/8” Aluminum – Gold Anodized |
| Wheels | SE Racing w/ Sealed Bearing Hubs |
| Wheels | 60th Anniversary Graphite Tuff Wheels (Option) |
| Tires | Comp II's |
| Tubes | GURU |
| Freewheel | ACS 16th |
| Chain | Izumi – Gold |
| Valve Caps | Punisher Gold Alloy |

Race Inc RA20-R – Red (2022)
This bike started life as a 2022 RA20-R. We then chose to swap out some key Components giving the bike a bit more attitude but keeping the price down!
UPDATE: This Bike has SOLD!
.
.
.
[gallery ids="2761,2762,2763,2764,2765,2766"]
| Frame | Race Inc RA20-R |
| Fork | Race Inc |
| Headset 1 1/8 | Race Inc |
| Stem | Race Inc |
| Handle Bars | Race Inc |
| Grips | AME |
| Cranks | SE Racing 3 Piece Cro Moly |
| Sprocket | Race Inc |
| B.B. | MCS Sealed Bearings |
| Pedals | X Pedo Low Profile Platform |
| Brakes | Box 3 – Red |
| Brake Pads | Box 3 – Red |
| Brake Cable | Box 3 – Red |
| Seat | Race Inc Padded |
| Seat Clamp | SE Racing |
| Seat Post | Race Inc |
| Wheels | Race Inc |
| Freewheel | Box 2 |
| Tires | Comp II’s |
| Tubes | Race Inc |
| Chain | Box Two “Nickel” |
| Valve Caps | Red Alloy |
| Pad Set | Race Inc |










